Sokolovsko leží sevřeno mezi dvěma lázeňskými regiony v západní části republiky ve středu Karlovasrkého kraje. Hraničí s Německem, Chebskem a Karlovarskem.

Národní hřbitov Terezín

27. června 2013 v 14:23 | Hynek Milota


Národní hřbitov Terezín se nachází v Terezíně před Malou pevností. Byl založen po druhé světové válce na popud pozůstalých obětí z Malé pevnosti a budován v letech 1945-1958. Hřbitov má trojúhelníkový tvar a nachází se mezi jižní stranou západní přístupové cesty k hlavní bráně Malé pevnosti a severní stranou bývalé silnice E 55 (nyní silnice II/608) z Prahy do Teplic, na východě je ohrazen pevnostním příkopem Malé pevnosti. Je tvořen 2 386 kostrovými a urnovými hroby, kde jsou pohřbeny oběti nacistické tyranie z Malé pevnosti a dále oběti z terezínského ghetta a Koncentračního tábora Litoměřice. Ostatní oběti jsou pohřbeny v hromadných hrobech, kterých se na Národním hřbitově nachází 5 a jsou označeny kamennými stélami. Celkem je zde pohřbeno asi 10 tisíc lidí (2 386 v individuálních hrobech a zbytek v hromadných hrobech). Hroby jsou označeny čísly a případně i jmény nebožtíků, pokud je známo datum narození či úmrtí, je to také doplněno. U každého hrobu pak rostou červené růže. Nad hřbitovem jsou vztyčeny dva náboženské symboly: křesťanský kříž a Davidova hvězda. Na náhrobcích se setkáváme s kameny, kteří zde zanechávají židovští návštěvníci. Každoročně v měsíci květnu se zde koná smuteční pietní slavnost k uctění památky všech lidí, kteří během 2. světové války zahynuli v Terezíně s názvem Terezínská tryzna.

Zdroj: http://ćs.wikipedia.org

 


Komentáře

1 Dandy Dandy | 27. června 2013 v 17:00 | Reagovat

Hynku znám moc dobře, dva roky jsem chodil hned vedle do autoparku. Jednou jsem dokonce stál čestnou stráž u památníku při tryzně.  Je to smutné místo, když si na místě člověk uvědomí čeho jsou lidi schopni, chce se mu brečet i dnes...bbrrr

2 VendyW VendyW | E-mail | Web | 27. června 2013 v 17:40 | Reagovat

Mrazivé a mělo by se neustále připomínat čeho jsme schopni...... :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Copyright © 2010 Hynek Milota - šíření fotografií a obrázků je povoleno pouze se souhlasem autora !!!