Sokolovsko leží sevřeno mezi dvěma lázeňskými regiony v západní části republiky ve středu Karlovasrkého kraje. Hraničí s Německem, Chebskem a Karlovarskem.

Jmelí bílé (Viscum album)

10. února 2011 v 9:50 | Hynek Milota |  Ostatní foto
Jmelí bílé

Jmelí bílé (Viscum album) je stálezelená poloparazitická rostlina mírného pásu z čeledi jmelovité, v širším pojetí druhu jediný český zástupce rodu jmelí (Viscum).
Jmelí vytváří keříky rostoucí v korunách stromů ve tvaru kulovitých trsů o průměru až 1 metr. Jejich kořeny vyrůstají z kůry větví ze kterých odebírají živiny, rostliny mají však také zelené části, především podlouhlé celokrajné listy a probíhá v nich fotosyntéza. V úžlabí větviček rostou drobné jednopohlavné květy, z nichž vznikají plody - bílé bobule o průměru asi 5 mm obsahující semena, která jsou obalena lepivou hmotou, která jim umožňuje přilepení na větvi.
Jmelí nejčastěji roste na borovici černé, borovici lesní, jedli bělokoré, jedli ojínělé, akátu, topolu kanadském, vrbě, lípě, olši, javoru, jabloni, hlohu, jeřábu, broskvoni, ořešáku černém, lísce, habru, jasanu, bříze a na dalších listnatých stromech. Rozšiřuje se tak, že bobule slouží jako potrava ptákům, kteří semena roznášejí a zanechávají na větvích jiných stromů v trusu. Jmelí nejvíce množí brkoslav severní, drozd brávník a na jaře v dubnu i pěnice černohlavá. Brkoslav a drozd bobule polykají celé ale pěnice si šikovně vyloupne semínko nalepením na větvičku a požírá pouze slupku. Semena ulpělá na větvích poté vyklíčí a kořeny vrůstají pod kůru.
Viscum album
Viscum album
Viscum album
Viscum album
Viscum album
Zdroj textu: Wiki
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Copyright © 2010 Hynek Milota - šíření fotografií a obrázků je povoleno pouze se souhlasem autora !!!