Sokolovsko leží sevřeno mezi dvěma lázeňskými regiony v západní části republiky ve středu Karlovasrkého kraje. Hraničí s Německem, Chebskem a Karlovarskem.

Foto týdne č. 33 (2010) Pandur II 8x8

19. srpna 2010 v 8:36 | Hynek Milota |  Foto měsíce
Pandur II 8x8

Pandur byl osobní strážce chorvatských šlechticů v 17. a 18. století v historickém regionu Slavonie a příslušník rakouské vojenské jednotky v slezských válkách.
V 17. a 18. století Panduři střežili hranici Habsburské říše vůči Osmanské říši. Jednotky Pandurů tvořili tehdy většinou Chorvaté, Rumuni, Maďaři a Srbové. Nejznámějším oddílem pandurů byla dobrovolnická jednotka naverbovaná baronem a dobrodruhem Franzem (Franjo) Trenckem. Jednalo se o tisíc mužů té nejhorší pověsti: lupiče, zbojníky a profesionální vrahy. Svým zjevem záměrně napodobovali Turky, čímž protivníka ještě více děsili. Byli velice respektovanou jednotkou, ve službách královny a císařovny Marie Terezie se soustřeďovali zejména na průzkum a partyzánský boj. Působili také na našem území (Litoměřice, Beroun, v Budějovicích zajali tisíc Prusů). U slezského Zárova se jim podařilo vpadnout Prusům do zad a dokonce vyplenit stan samotného krále Fridricha II. Velikého. Rubem jejich odvahy a bojechtivosti byla však nedisciplinovanost, surovost vůči civilnímu obyvatelstvu a bezmezná hrabivost, jíž vynikal zejména sám baron Trenck. Narozdíl od regulérní armády panduři stát nic nestáli, bojovali jen za vlastní kořist, proto Marie Terezie dlouho nad Trenckem držela svou ochrannou ruku. Nakonec byl ale stejně za řadu zločinů (svévolné popravy, plenění na území monarchie, znásilnění) odsouzen k trestu smrti, tento verdikt zmírnila císařovna na doživotní věznění na Špilberku.
Zdroj: Wikipedie

Pandur II 8x8, výrobek společnosti Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug GmbH. Jedná se o nástupce vozidla Pandur I, vozidla dlouhodobě prověřeného mnoha armádami a mnoha nasazeními.
Je určen ke krytí živé síly a česká armáda bude disponovat šesti jeho modifikacemi, a to jako kolové bojové vozidlo pěchoty, velitelské, průzkumné (dvě modifikace - s lokátorem a bez lokátoru), ženijní a zdravotnické.
V závislosti od jednotlivých modifikací může být vozidlo vybaveno:

Věž RAFAEL RCWS-30

Sklopný dálkově ovládaný vrchní zbraňový systém. Hlavní zbraní je ATK MK44 30mm. Sekundární zbraní je kalibrovaný 7,62 mm souosý kulomet.
Dodatečná výzbroj: ATGM SPIKE, granátomet pro kouřové granáty.
Stabilizátor střelecké věže a výzbroje: Dvouosý LOF stabilizátor.
Řízení palby a pozorovací zařízení: denní vidění - barevná CCD kamera, noční vidění - chlazený termální zobrazovač (tepelný snímač), laserový zaměřovač, automatické cílové navádění.
Všechny modifikace obrněného kolového transportéru Pandur II jsou obojživelné, tedy schopné přesunu na zemi i ve vodě. Verze kolového OT jsou vybaveny podvozkem s plochým dnem. Všechny součásti pohonného systému a řízení jsou kryty a chráněny.
Vozidlo je vybaveno systémem řízení ADM Automatic Drivetrain Management) - automatické řízení pohonného ústrojí - senzory kontrolovaná automatika pohonné jednotky vozidla - ta přizpůsobuje rozdělování výkonu na jednotlivé nápravy a kola dle stavu povrchu.
Vstup a výstup posádky v zadní části OT je řešen třemi variantami, a to jednoduchými dveřmi, dvojitými dveřmi a rampou.

TTD vozidla Pandur II 8x8

Délka: 7,50 m
Výška po okraj korby: 2,08 m
Šířka: 2,67m
Hmotnost: do 20 000 kg
Motor: 6 válec 455 HP/335 kW
Max. rychlost: 105km/h
Dosah: 700km
Zrychlení: 0 - 30 6,5 sec
0 - 50 14 sec
Posádka: 14 osob
Rychlost při plavbě: 10 km/hod
Max. stoupání: 70 %
Brodivost : 1,5 metru

Zdroj: www.acr.army.cz
 


Komentáře

1 Jirka Jirka | Web | 24. srpna 2010 v 20:31 | Reagovat

Ty si taky jezdil ve vojenských hvozdech ??

2 alenka15987788 alenka15987788 | Web | 27. října 2010 v 16:43 | Reagovat

super obrázky tady

3 alenka15987788 alenka15987788 | Web | 23. listopadu 2010 v 15:19 | Reagovat

:(

4 coach outlet coach outlet | E-mail | Web | 13. prosince 2010 v 9:41 | Reagovat

A smile can make people happy, an experience that people can avoid detours.

5 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 20. června 2011 v 20:57 | Reagovat

Chceš vyhrát Minibike, R/C model Ferrari, originální hru COD:Black Ops nebo MP4 přehrávač ? Koukni se na http://raketka.cz/soutez-c.-1 a zůčastni se letní soutěže raketka.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Copyright © 2010 Hynek Milota - šíření fotografií a obrázků je povoleno pouze se souhlasem autora !!!