Sokolovsko leží sevřeno mezi dvěma lázeňskými regiony v západní části republiky ve středu Karlovasrkého kraje. Hraničí s Německem, Chebskem a Karlovarskem.

Foto týdne č. 26 (2010) Zkrocení jezu v Tuhnicích

20. června 2010 v 20:50 | Hynek Milota |  Foto měsíce
Foto týdne č.26 (2010)


Jez v Tuhnicích byl pouhých 0,8 metru vysoký, ale nebezpečný jez vyztužený kovovými žebry. Nachází se na Ohři ř.km 178,3 na začátku průjezdu Karlovými Vary. Má trvale zavřenou propust u pravého břehu. Přenáší se po levém břehu. Těsně nad jezem končí ostrov, doporučuje se proto plavba užším levým ramenem, neboť traverz v bezprostřední blízkosti jezu je nebezpečný. Za nižšího vodního stavu je jez hladce sjízdný, určité nebezpečí (zejména pro nafukovací lodě) představují pouze kovové výstupky, které nejsou shora vidět, a je třeba se jim vyhnout. Zcela jiná je situace při vyšších stavech, kdy se pod jezem tvoří válec, ve kterém podle podle varování nad jezem zemřelo již 16 vodáků. Jez je nově na obou březích vybaven záchranným kruhem připevněným na laně.
Karlovarský kraj v roce 2008 oznámil, že hodlá kvůli snížení nebezpečnosti provést do dvou let přestavbu jezu. Přestavbu má dotovat prostřednictvím státního podniku Povodí Ohře Evropská unie v programu přeshraničních projektů (z dotačního programu Cíl 3 Česko-Bavorsko), společně s německým správcem horního toku Ohře. Dotace ve výši kolem 833 tisíc € (20,8 milionů Kč) má pokrývat 85-90 % nákladů na přestavbu, z toho asi 2 miliony z dotace je určeno na zpracování studie. Jez má být snížen asi o 20 centimetrů a má na něm být zřízen kartáčový rybí přechod, který bude sloužit i vodákům.

Zdroj: Wikipedie


Foto týdne č.26 (2010)

Foto týdne č.26 (2010) 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Copyright © 2010 Hynek Milota - šíření fotografií a obrázků je povoleno pouze se souhlasem autora !!!