Sokolovsko leží sevřeno mezi dvěma lázeňskými regiony v západní části republiky ve středu Karlovasrkého kraje. Hraničí s Německem, Chebskem a Karlovarskem.

Foto týdne č. 22 (2010) Elektrárna Tisová

27. května 2010 v 21:38 | Hynek Milota |  Foto měsíce
Foto týdne č.22 (2010)

Historie elektrárny

Začíná v lednu roku 1953, kdy bylo rozhodnuto o výstavbě a začala se zpracovávat projektová dokumentace a následně i příprava staveniště. Byly provedeny rozsáhlé úpravy terénu na rozloze téměř 41 ha. Zahrnovaly demolici bývalé obce Tisová, přeložky vodovodu a Tisovského potoka, zvýšení terénu staveniště navážkou nad úroveň stoleté vody, zasypání slepých ramen řeky Ohře. Stavba vyvolala ovšem ještě další rozsáhlé investice. Vybudování pobřežní silnice Citice - Černý mlýn, regulaci toku Ohře, vybudování jezu Černý mlýn a ochranné hráze proti záplavám, vybudování přehrady Jesenice na řece Odravě pro zajištění potřebného množství užitkové vody a zlepšení průtoku řeky Ohře, zajištění přenosu výkonu elektrárny do energosystému příslušným elektrickým vedením do rozvodny Sokolov - Vítkov, vybudování lávky přes řeku Ohři k železniční zastávce Hlavno pro zaměstnance dojíždějící ze směrů od Chebu a Karlových Varů.

V celkové koncepci se stala Elektrárna Tisová svým výkonem 512 MW ve své době první československou velkoelektrárnou a byly v ní poprvé instalovány a ověřeny v provozu bloky o výkonu 100 MW. V roce 1964 po ukončení výstavby a stabilizaci provozu se Elektrárna Tisová podílela na výrobě elektrické energie celé elektrizační soustavy republiky 9,8 %.

Budoucnost elektrárny

V souladu s průběžnou aktualizací programu obnovy se předpokládá možnost dlouhodobého provozu hlavního výrobního zařízení elektrárny bez vynaložení vyšších investičních nákladů nebo nákladů na obnovu dožitých částí a celků do r. 2015 - 2018.

Výroba ETI I je technologií kombinované výroby elektřiny a tepla. Rozsáhlá síť centrálního zásobování teplem dává záruku využití provozu elektrárny pro pokrytí potřeb regionu.

Zdroj: www.cez.cz
 


Komentáře

1 Ľudmila Gregušová Ľudmila Gregušová | Web | 2. června 2010 v 10:03 | Reagovat

zaujímavý článok, ale mňa skôr zaujala krásna príroda okolo elektrárne. Všetko nádherne zelené. WOW

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Copyright © 2010 Hynek Milota - šíření fotografií a obrázků je povoleno pouze se souhlasem autora !!!