Sokolovsko leží sevřeno mezi dvěma lázeňskými regiony v západní části republiky ve středu Karlovasrkého kraje. Hraničí s Německem, Chebskem a Karlovarskem.

Otevírání uzavřených prostor - část II.

17. února 2010 v 9:06 | Hynek Milota |  Hasiči

Téma druhého příspěvku série se týká destruktivní metody otevření dveří osazených cylindrickou vložkou - vrtání na cylindrickou vložku.
Způsoby vrtání na vložku:
a) vrtání na válec cylindrické vložky,
b) vrtání na pružiny, blokovací kolíky a bezpečnostní stavítka,
c) vrtání na střed cylindrické vložky.
Při použití varianty vrtání na válec vyvrtáme vrtákem Ø 6 - 10 mm v dělící rovině dvě (možno i více) díry. Cílem této činnosti je převrtat a tím rozpojit Segerovu pojistku, která drží válec v domku. V okamžiku, kdy je pojistka rozdělena, je možné vyjmout válec pomocí peánu. Dále je potřeba odstranit ze vzniklého otvoru zbytky pojistky, které by mohly způsobit zablokování vačky v cylindrické vložce. Nyní je již možné pomocí většího šroubováku ovládat vačku a tím celý zámek.
Dalším způsobem je vrtání na pružiny, blokovací kolíky a bezpečnostní stavítka. Při použití tohoto postupu je cílem odvrtání všech pohyblivých částí kromě válce cylindrické vložky nebo alespoň odvrtání pružin a spadnutí blokovacích kolíků a bezpečnostních stavítek pod dělící rovinu. Postupujeme následovně: Pomocí důlčíku vyznačíme na domku středy budoucích děr. Akumulátorovou vrtačkou s vrtákem Ø 6 - 10 mm začneme vrtat nejnižší díru v oblasti pružin. Dále pokračujeme vzhůru až k poslední díře, která je v dělící rovině. Širším šroubovákem zkoušíme průběžně otáčet válcem cylindrické vložky. V případě, že se válec protočí a nedojde k propojení s vačkou, musíme vrátit válec do výchozí polohy. Pomocí jehly nebo klíče s podobným profilem zasuneme spojku do vačky a propojíme ji tím s válcem na naší straně zámku. Po propojení je možné ovládat přes válec a vačku celý zámek.
Posledním zmíněným postupem činnosti vrtání na cylindrickou vložku je vrtání na střed válce. Tento způsob je možné použít například v případě zalepeného válce v domku. Postup činnosti je následující. Vrtačkou s vrtákem Ø 6 - 10 mm začneme vrtat ve středu válce. Postupně zvětšujeme průměry vrtáků až do maximálního průměru vrtáku, který lze upnout do sklíčidla akumulátorové vrtačky. V okamžiku, kdy se válec rozpůlí, vyjmeme zbytky válce. Širokým šroubovákem nyní můžeme ovládat vačku a tím i celý zámek.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Copyright © 2010 Hynek Milota - šíření fotografií a obrázků je povoleno pouze se souhlasem autora !!!