Sokolovsko leží sevřeno mezi dvěma lázeňskými regiony v západní části republiky ve středu Karlovasrkého kraje. Hraničí s Německem, Chebskem a Karlovarskem.

Otevírání uzavřených prostor - část I.

9. ledna 2010 v 19:55 | Hynek Milota |  Hasiči

V této sérii článků budu postupně publikovat některé materiály, které jsem vypracoval při zpracovávání svojí diplomové práce "Otevírání uzavřených prostor příslušníky HZS ČR. Tomuto tématu jsem věnoval spoustu úsilí a času. Byla by škoda, nechat některé zajímavosti uloženy pouze na mém pevném disku.
UPOZORNĚNÍ: Dle Listiny základních práv a svobod je obydlí nedotknutelné. Není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí. Všechny zveřejněné postupy proto musí sloužit pouze pro vlastní potřebu. Pro případ možného zneužití těchto materiálů zveřejním pouze obecnější informace o názvosloví, metodách, nástrojích a postupech používaných k otevírání uzavřených prostor.
Téma prvního příspěvku série se týká nedestruktivní metody otevření dveří osazených cylindrickou vložkou. Zadlabací zámek má vysunutou závoru do zapadacího plechu v zárubni. Klíč je zasunutý a otočený v cylindrické vložce na odvrácené straně dveří. Nutností je mít k dispozici duplikát klíče k cylindrické vložce. Postup činnosti v tomto případě je následující:
Nejprve je nutné zbrousit nebo uříznout náhradní originální klíč tak, aby byla odstraněna vrchní část klíče těsně nad úroveň spodní rýhy (viz. úvodní obrázek). Dále je zapotřebí připravit si tenký ocelový drát. Do klíčového otvoru vsuneme upravený originální klíč. Pootočením klíče zjistíme, zda se vnější válec otáčí. Dojde-li k pootočení, nad horní (ubroušenou) hranu klíče vsuneme připravený drát a pomalým otáčením klíče se jej snažíme zasunout do mezery mezi spojkou a válcem. Po zasunutí do mezery dojde k propojení obou válců. Nyní je možné otočením cylindru odemknout.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Copyright © 2010 Hynek Milota - šíření fotografií a obrázků je povoleno pouze se souhlasem autora !!!