Sokolovsko leží sevřeno mezi dvěma lázeňskými regiony v západní části republiky ve středu Karlovasrkého kraje. Hraničí s Německem, Chebskem a Karlovarskem.

Odvodňovací štola Barbora v Horním Slavkově

24. listopadu 2009 v 11:07 | Hynek Milota |  Zajímavá místa Sokolovska

Nejmladší důlní dílo v Horním Slavkově pochází z roku 1997 a je jím Odvodňovací štola Barbora. Štola slouží k odvodnění celé krásensko - slavkovské oblasti, kde probíhala téměř tisíc let těžba rud kovů a uranu.
Profil štoly dosahuje 12m2, délka 1050 metrů k jámě Barbora a dále pokračuje 1200 metrů dlouhým překopem k jámě Hubert. Účelem vytvoření díla bylo zabránit nekontrolovatelným výtokům vody z bývalých důlních děl a vyloučení nutnosti odčerpávat nahromaděnou vodu.
Rozhodnutí o stavbě díla padlo v roce 1991. Počátek prací v roce 1992 byl soustředěn na tvorbu překopu mezi jámou Barbora (uranový důl) a jámou Hubert (rudný důl) na úrovni 538 metrů n. m.. V roce 1994 byla pod městem Horní Slavkov zaražena štola na úrovni 535 metrů n. m., která po dokončení v roce 1997 celé dílo propojila. Štola Barbora také jímá průsakové vody z odkaliště Stannum. Nahromaděná voda je samospádem odváděna do potoka Stoka. Stavbu realizoval podnik DIAMO s.p. Stráž pod Ralskem.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Copyright © 2010 Hynek Milota - šíření fotografií a obrázků je povoleno pouze se souhlasem autora !!!