Sokolovsko leží sevřeno mezi dvěma lázeňskými regiony v západní části republiky ve středu Karlovasrkého kraje. Hraničí s Německem, Chebskem a Karlovarskem.

Kapucínský klášter s kostelem sv. Antonína Paduánského v Sokolově

6. srpna 2009 v 8:44 | Hynek Milota |  Zajímavá místa Sokolovska
Klášter s kostelem se nachází na konci Starého náměstí. Klášter byl založen v období masového zakládání kapucínských klášterů v Čechách v 17. století. Kapucíni, přesněji příslušníci Řádu menších bratří kapucínů, tvoří jednu ze tří větví františkánského řádu. Jeho členové jsou hovorově označováni jako kapucíni (z italského capucio) - toto označení vzniklo z původně posměšné přezdívky "ti s kapucí". Špičatou kapucí na řeholním hábitu se příslušníci odlišovali od zbývajících dvou větví františkánského řádu.

Klášter byl založen na popud majitele panství a kancléře Českého království Jana Hartvíka Nostice. Výstavba probíhala v letech 1663 - 1667. Klášter tvoří soubor budov obklopující rajský dvůr s kruhovou studnou.Celkově areálu dominuje klášterní kostel sv. Antonína Paduánského, ve kterém je uložena rodinná hrobka Nosticů. Její rekonstrukce byla zahájena v roce 1999. Péčí města Sokolov byla hrobka uvedena do původního stavu, rakve opraveny a kosterní pozůstatky pohřbených pietně uloženy. Nyní je pro veřejnost zřístupněna při vyjímečných událostech.
Na objektech je již jen minimálně poznat "péče" státu do roku 1989. V 50. letech se na sokolovském konventu zinscenovala akce STB "Klášter", posléze v objektech hospodařila armáda a v roce 1961 se stává komplex budov skladištěm pro Podnik bytového hospodářství.
Klášter nebyl Řádu navrácen a v současné době objekty spravuje Sokolovská bytová s.r.o ve vlastnictví města Sokolov. Nutno poznamenat rozumně a citlivě :)
Více fotek zde.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Copyright © 2010 Hynek Milota - šíření fotografií a obrázků je povoleno pouze se souhlasem autora !!!