Sokolovsko leží sevřeno mezi dvěma lázeňskými regiony v západní části republiky ve středu Karlovasrkého kraje. Hraničí s Německem, Chebskem a Karlovarskem.

Trofej kancléře Metternicha

19. července 2009 v 22:00 | Hynek Milota |  Zajímavá místa Sokolovska
Při vyjížďce na kolech se svou drahou polovičkou po cyklostezce Sokolov - Hlavno jsem byl zděšen dvěma skutečnostmi. Prvním šokem byla šířka cyklostezky. Je škoda, že veškeré úsilí, energie a finance jsou nedoceněné v okamžiku, kdy sportuchtiví nebo procházkumilovní občané vyjedou či vyjdou na tento nový úsek a neustále se musí někomu vyhýbat. Dle mého názoru musí být cyklostezky v nejbližším okolí města co možná nejširší. Také by bylo vhodné opatřit tyto komunikace pruhy pro vymezení jednotlivých způsobů a směrů pohybu. Ovšem nemusí pršet, stačí, když kape .
Druhou, pro náš region, vážnější věcí je rozšíření Bolševníku velkolepého. Tato rostlina se v západních Čechách nekontrolovaně šíří již víc než sto padesát let. Kníže Klemens Wenzel von
Metternich si jím nechal vyzdobit Kynžvartský zámecký park. Rostlinu si přivez z Kavkazu jako památku. Na rozdíl od ostatních suvenýrů, které si tento významný politik přivezl do svého sídla, Bolševník velkolepý nezahálí v depozitářích. Na snímku z cyklostezky je patrné, že se za pár let poměří i s naší nejvýznamnější firmou.
Bolševník je opravdový mor. Z doby svých dětských let si pamatuji jeho občasný výskyt. Nyní je situace zcela odlišná, je všude. Nejnápadnější vlastností je nepochybně velikost - patří mezi nejvyšší evropské byliny. Kvetoucí lodyhy dorůstají výšky 2-5 m, dosahují průměru 5-10 cm a jsou červenofialově tečkované až zcela červenofialově zbarvené. Listy dospělých rostlin jsou složené buď ze tří zhruba stejně velkých částí, z nichž každá může být dále rozdělena podobným způsobem, nebo z více než tří částí uspořádaných v řadách podél centrálního žebra listu. Listy dorůstají délky až 3 metrů. Bílé nebo vzácněji narůžovělé květy jsou nahloučeny v deštníkovitých květenstvích, jejichž průměr dosahuje až 80 cm. Každý složený okolík obsahuje 30-150 paprsků. Rostliny kvetou nejdříve ve druhém roce po vyklíčení, od června do srpna. Zelená oválná semena se tvoří od července, zráním hnědnou a získávají kresbu s typickými tmavými olejovými kanálky. Semena mají odloženou klíčivost i po několik let. Bolševník velkolepý obsahuje fototoxické šťávy.
Proti této invazi, která se brzy nebude týkat jen Sokolovska či Karlovarského kraje, je úzká cyklostezka trivialita.

 


Komentáře

1 Dandy Dandy | 31. srpna 2009 v 15:51 | Reagovat

Nazdárek - fototoxické šťávy? co to je? nejsem chemik, rád bych věděl jak a čím jsou nebezpečné, nebo nejsou?

2 Hynek Milota Hynek Milota | E-mail | Web | 31. srpna 2009 v 16:01 | Reagovat

Ahoj šťávy jsou příčinou následných problémů s kůží.
Zánětlivá zranění se objevují po cca 24 hodinách v rozsahu, který je závislý jednak na množství šťáv, délce působení a obranyschopnosti poškozeného, jsou velmi bolestivá a velmi těžce se hojí.  Jejich pozůstatky, jako jsou pigmentace a jizvy, zůstávají patrné měsíce, někdy se objevují dlouhodobější následky v podobě vyšší citlivosti poraněných míst na UV záření.

3 F(r)auW F(r)auW | Web | 28. června 2012 v 11:57 | Reagovat

Jeho usušené okolíky byly dřív oblíbeným materiálem aranžérů. Jo, je to mor. Co vím zase já, tak se pěkně množí okolo Mníšku pod Brdy, když jezdíme na chatu už se začíná zabydlovat i podél R4 nejen v loukách kolem....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Copyright © 2010 Hynek Milota - šíření fotografií a obrázků je povoleno pouze se souhlasem autora !!!