Sokolovsko leží sevřeno mezi dvěma lázeňskými regiony v západní části republiky ve středu Karlovasrkého kraje. Hraničí s Německem, Chebskem a Karlovarskem.

Kašny na Starém náměstí

18. července 2009 v 22:21 | Hynek Milota |  Zajímavá místa Sokolovska
Při jedné z častých návštěv Sokolovské bytové s.r.o jsem se cestou zastavil na Starém náměstí u svých oblýbených kašen. Obloha byla pro fotky úžasná. Difuzor z posledních dní byl fuč a tak jsem se svým novým Canonem mohl ukojit svého fotoducha.
Kašny jsou dvě. Mně se osobně více líbí kašna z roku 1898 připomínající 50. výročí nástupu na trůn císaře Františka Josefa I. Stejný názor mají i naše děti, které pravidelně od této kašny pracně dostávám. Kašna byla v 50.letech minulého století přemístěna do parku a později demontována a uložena v areálu Technických služeb a částečně v muzeu. Opětovně byla instalována na náměstí na podzim roku 1998. Na soklu kašny leží velká kruhová bronzová mušle, uprostřed které je bronzové sousoší andílků. Na soklu uprostřed kašny je z jedné strany oválný bronzový reliéf znaku města Sokolova a na protější straně portrét továrníka Schrama, který se na výstavbě kašny finančně podílel. Autorem výtvarného řešení byl berlínský sochař von Uechtritz.
Druhé dílo je kašna se Sokolníkem - symbolem města Sokolov. Kašna z počátku 18. století je zdobena úponky chmelu a nese starší sochu sokolníka Šebestiána (Wastla), který měl podle pověsti založit město. Tato kamenná kašna byla instalována v roce 1717, ale pravděpodobně je staršího původu. Bazén kašny je zdoben psaníčky. Kašna byla v nedávné době zrekonstruována.
Obě kašny jsou patrné i na historické fotografii. Moc pěkná galerie z historických pohlednic je umístěna na stránkách města Sokolov. Jen je škoda, že umístěné exempláře jsou bez popisů.
Staré náměstí se svými kašnami a morovým sloupem je jedno z nejhezčích míst v Sokolově. Toto místo za cílenou návštěvu.


Více fotek je zde.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Copyright © 2010 Hynek Milota - šíření fotografií a obrázků je povoleno pouze se souhlasem autora !!!