Sokolovsko leží sevřeno mezi dvěma lázeňskými regiony v západní části republiky ve středu Karlovasrkého kraje. Hraničí s Německem, Chebskem a Karlovarskem.

Sokolov a Sokolovo

27. července 2009 v 21:44 | Hynek Milota |  Zajímavá místa Sokolovska
V Sokolově jsou dva kruhové objezdy. Prvnímu se říká "u polikliniky" a druhému "u partyzána". Při bližším průzkumu tzv. partyzána si můžeme na pamětní desce umístěné na piedestalu dočíst: Na paměť československých bojovníků bitvy U Sokolova. Tak jak to tedy je? Sokolov, dříve Falknov, leží na západ od demarkační linie. Tudíž byl osvobozen spojenci postupujícími od západu, kteří nepřipomínali výstrojí i výzbrojí vojáky Rudé armády.

Město Sokolov (Falknov) bylo osvobozeno 7. května 1945 americkou armádou. V listopadu tohoto roku byla ve městě instalovaná pamětní deska s díky za osvobození. Tato deska byla v padesátých letech odstraněna. Po změně politických poměrů v roce 1990 byla novou děkovnou deskou osazena budova čp. 26 na Starém náměstí.
V době, kdy ve městě nebyla žádná zmínka o osvobození města, mohl historie neznalý občan dojít k závěru, že pomník "partyzán" je památník osvobození Sokolova s bitvou o město Sokolov (Falknov). Zda to bylo záměrem či nikoliv nechám na posouzení čtenáře.
Nyní k bitvě U Sokolova (Sokolovo je vesnice na Ukrajině, dříve SSSR a leží více než 2200 km od Sokolova v ČR). Za vzpomínku určitě stojí. Jednalo se o první bojové nasazení československých vojáků, konkrétně 1. československého armádního sboru na východní frontě. Bitva, která se odehrála 8. března 1943, byla pro všechny muže a ženy doslova křest ohněm. ČS sboru byl mu svěřen úsek podél řeky Mže a jeho úkolem bylo bránit v rámci Voroněžského a Jihozápadního frontu fašistickým vojskům v postupu na Charkov. Boj trval šest dní a padlo během něj 86 příslušníků praporu a více než stovka dalších byla zraněna. Nepřítel však utrpěl mnohem vyšší ztráty - přišel o 300 až 400 mužů, 19 tanků a šest obrněných vozidel. Největší tíhu nesla první den bitvy první rota praporu vedená třicetiletým nadporučíkem Otakarem Jarošem, který týž den zahynul.

Více fotek je zde.
 


Komentáře

1 Carroll Carroll | 28. ledna 2013 v 12:03 | Reagovat

Tohle mě velmi zajímá a na této stránce jsem se dozvěděla víc než jsem myslela :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Copyright © 2010 Hynek Milota - šíření fotografií a obrázků je povoleno pouze se souhlasem autora !!!