Sokolovsko leží sevřeno mezi dvěma lázeňskými regiony v západní části republiky ve středu Karlovasrkého kraje. Hraničí s Německem, Chebskem a Karlovarskem.

Červenec 2009

Foto pro týden číslo 31

30. července 2009 v 8:31 | Hynek Milota |  Foto měsíce
Dnešní fotografie byla pořízena na stroji Unex KU 800/12. Jedná se o důlní těžební zařízení, konkrétně klasické kolesové rýpadlo s impozantními schopnostmi. Stroj "chodí" přesněji - má kráčející podvozek složený z obdélníkové centrální desky a dvou hydraulicky ovládaných lyžin. Výkon stroje je 5800 m3/h, hmotnost 4500 tun a rychlost kráčení 1,2 - 3 m/min.

Více fotek zde.


Sokolov a Sokolovo

27. července 2009 v 21:44 | Hynek Milota |  Zajímavá místa Sokolovska
V Sokolově jsou dva kruhové objezdy. Prvnímu se říká "u polikliniky" a druhému "u partyzána". Při bližším průzkumu tzv. partyzána si můžeme na pamětní desce umístěné na piedestalu dočíst: Na paměť československých bojovníků bitvy U Sokolova. Tak jak to tedy je? Sokolov, dříve Falknov, leží na západ od demarkační linie. Tudíž byl osvobozen spojenci postupujícími od západu, kteří nepřipomínali výstrojí i výzbrojí vojáky Rudé armády.

Foto pro týden číslo 30

24. července 2009 v 8:16 | Hynek Milota |  Foto měsíceFotka odhaluje útroby hasičské stanice Sokolov. Konkrétně je na obrázku automobilový žebřík AZ 37 Iveco v obležení přívěsů. Dále je možné v pozadí rozpoznat dvě cisternové automobilové stříkačky CAS 32 Tatra.

Trofej kancléře Metternicha

19. července 2009 v 22:00 | Hynek Milota |  Zajímavá místa Sokolovska
Při vyjížďce na kolech se svou drahou polovičkou po cyklostezce Sokolov - Hlavno jsem byl zděšen dvěma skutečnostmi. Prvním šokem byla šířka cyklostezky. Je škoda, že veškeré úsilí, energie a finance jsou nedoceněné v okamžiku, kdy sportuchtiví nebo procházkumilovní občané vyjedou či vyjdou na tento nový úsek a neustále se musí někomu vyhýbat. Dle mého názoru musí být cyklostezky v nejbližším okolí města co možná nejširší. Také by bylo vhodné opatřit tyto komunikace pruhy pro vymezení jednotlivých způsobů a směrů pohybu. Ovšem nemusí pršet, stačí, když kape .
Druhou, pro náš region, vážnější věcí je rozšíření Bolševníku velkolepého. Tato rostlina se v západních Čechách nekontrolovaně šíří již víc než sto padesát let. Kníže Klemens Wenzel von
Metternich si jím nechal vyzdobit Kynžvartský zámecký park. Rostlinu si přivez z Kavkazu jako památku. Na rozdíl od ostatních suvenýrů, které si tento významný politik přivezl do svého sídla, Bolševník velkolepý nezahálí v depozitářích. Na snímku z cyklostezky je patrné, že se za pár let poměří i s naší nejvýznamnější firmou.
Bolševník je opravdový mor. Z doby svých dětských let si pamatuji jeho občasný výskyt. Nyní je situace zcela odlišná, je všude. Nejnápadnější vlastností je nepochybně velikost - patří mezi nejvyšší evropské byliny. Kvetoucí lodyhy dorůstají výšky 2-5 m, dosahují průměru 5-10 cm a jsou červenofialově tečkované až zcela červenofialově zbarvené. Listy dospělých rostlin jsou složené buď ze tří zhruba stejně velkých částí, z nichž každá může být dále rozdělena podobným způsobem, nebo z více než tří částí uspořádaných v řadách podél centrálního žebra listu. Listy dorůstají délky až 3 metrů. Bílé nebo vzácněji narůžovělé květy jsou nahloučeny v deštníkovitých květenstvích, jejichž průměr dosahuje až 80 cm. Každý složený okolík obsahuje 30-150 paprsků. Rostliny kvetou nejdříve ve druhém roce po vyklíčení, od června do srpna. Zelená oválná semena se tvoří od července, zráním hnědnou a získávají kresbu s typickými tmavými olejovými kanálky. Semena mají odloženou klíčivost i po několik let. Bolševník velkolepý obsahuje fototoxické šťávy.
Proti této invazi, která se brzy nebude týkat jen Sokolovska či Karlovarského kraje, je úzká cyklostezka trivialita.


Kašny na Starém náměstí

18. července 2009 v 22:21 | Hynek Milota |  Zajímavá místa Sokolovska
Při jedné z častých návštěv Sokolovské bytové s.r.o jsem se cestou zastavil na Starém náměstí u svých oblýbených kašen. Obloha byla pro fotky úžasná. Difuzor z posledních dní byl fuč a tak jsem se svým novým Canonem mohl ukojit svého fotoducha.
Kašny jsou dvě. Mně se osobně více líbí kašna z roku 1898 připomínající 50. výročí nástupu na trůn císaře Františka Josefa I. Stejný názor mají i naše děti, které pravidelně od této kašny pracně dostávám. Kašna byla v 50.letech minulého století přemístěna do parku a později demontována a uložena v areálu Technických služeb a částečně v muzeu. Opětovně byla instalována na náměstí na podzim roku 1998. Na soklu kašny leží velká kruhová bronzová mušle, uprostřed které je bronzové sousoší andílků. Na soklu uprostřed kašny je z jedné strany oválný bronzový reliéf znaku města Sokolova a na protější straně portrét továrníka Schrama, který se na výstavbě kašny finančně podílel. Autorem výtvarného řešení byl berlínský sochař von Uechtritz.
Druhé dílo je kašna se Sokolníkem - symbolem města Sokolov. Kašna z počátku 18. století je zdobena úponky chmelu a nese starší sochu sokolníka Šebestiána (Wastla), který měl podle pověsti založit město. Tato kamenná kašna byla instalována v roce 1717, ale pravděpodobně je staršího původu. Bazén kašny je zdoben psaníčky. Kašna byla v nedávné době zrekonstruována.
Obě kašny jsou patrné i na historické fotografii. Moc pěkná galerie z historických pohlednic je umístěna na stránkách města Sokolov. Jen je škoda, že umístěné exempláře jsou bez popisů.
Staré náměstí se svými kašnami a morovým sloupem je jedno z nejhezčích míst v Sokolově. Toto místo za cílenou návštěvu.


Více fotek je zde.

Copyright © 2010 Hynek Milota - šíření fotografií a obrázků je povoleno pouze se souhlasem autora !!!